Categories: kalendarium

Święto Św. Jakuba Większego

Dzisiaj obchodzimy święto świętego Jakuba Większego albo też Starszego.
Jego przydomek prawdopodobnie nie oznacza jego wieku, ale kolejność przystąpienia do grona Apostołów.
Św. Jakub Większy jest tym, który jest wymieniany w spisie Apostołów wcześniej – był powołany przez Jezusa, razem ze swym bratem Janem, jako jeden z Jego pierwszych uczniów (Mt 4, 21-22). Jakub i jego brat Jan byli synami Zebedeusza. Byli rybakami, mieszkali nad jeziorem Tyberiadzkim i “byli wspólnikami Szymona – Piotra” (Łk 5, 10). Matką Jana i Jakuba była Salome.
Jakub został zapewne powołany do grona uczniów Chrystusa już nad rzeką Jordan. Po raz drugi jednak Pan Jezus wezwał go w czasie połowu ryb. Wspomina o tym św. Łukasz (Łk 5, 1-11), dodając że było to po pierwszym cudownym połowie ryb.
Jakub należał do uczniów Pana Jezusa, którzy byli świadkami wskrzeszenia córki Jaira (Mk 5, 37; Łk 8, 51), przemienienia na górze Tabor (Mt 17,1; Mk 9, 2; Łk 9, 28) oraz modlitwy w Ogrójcu (Mt 26, 37). Żywe usposobienie Jakuba i Jana sprawiło, że Jezus nazwał ich “synami gromu” (Mk 3, 17). Chcieli bowiem, aby piorun spadł na pewne miasto w Samarii, które nie chciało przyjąć Pana Jezusa z Jego uczniami (Łk 9, 55-56). Jakub był wśród uczniów, którzy pytali Pana Jezusa na osobności, kiedy będzie koniec świata (Mk 13, 3-4). Wreszcie był on świadkiem drugiego, także cudownego połowu ryb, kiedy Chrystus ustanowił Piotra głową i pasterzem swojej owczarni (J 21, 2). Ewangelie wspominają o Jakubie Starszym w 18 miejscach, co łącznie obejmuje 31 wierszy. W porównaniu do innych Apostołów – jest to bardzo dużo.
Dzieje Apostolskie wspominają o św. Jakubie dwa razy: kiedy wymieniają go na liście Apostołów (Dz 1, 13) oraz przy wzmiance o jego męczeńskiej śmierci (Dz 12, 1-2). Jakuba stracono w 44 r. bez procesu – ścięto go mieczem w więzieniu. Jakub był pierwszym wśród Apostołów, a drugim po św. Szczepanie (diakonie), męczennikiem Kościoła.