PIELGRZYMKA SAMOLOTOWA DO GRUZJI

TBILISI – KACHETIA – BODBE – SIGHNAGHI – GURDŻAANI – MCCHETA – UPLISCICHE – KUTAISI – JASIKINIA PROMETEUSZA – BATUMI – BORDŻOMI

 

 TERMIN: 21.07 – 29.07.2022 | CENA: 4490 PLN/os.

 

 PROGRAM:

 

Dzień 1: WYLOT Z WARSZAWY – czwartek 21.07.2022 Spotkanie z pilotem na lotnisku w Warszawie na 2 godziny przed planowanym wylotem. Odprawa biletowobagażowa. Wylot do Tbilisi o godz. 22.15. Przylot do stolicy Gruzji o godz. 03.55.

Dzień 2: TBILISI Nocny transfer do hotelu w Tbilisi. Wczesne zakwaterowanie w hotelu. Odpoczynek w pokojach, późne śniadanie. Następnie rozpoczniemy zwiedzanie Tbilisi, stolicy i największego miasta Gruzji. Miasto zajmuje powierzchnię 372 km kw. i liczy ok. miliona mieszkańców. Powstało w V wieku naszej ery za panowania Wachtang Gorgasali, gruzińskiego króla Kartli (Iberia). Zobaczymy cerkiew i most Metechi, dalej udamy się do dzielnicy łaźni tureckich, zobaczymy górującą nad miastem starożytną twierdzę Narikala, do której wjedziemy kolejką linową. Następnie nawiedzimy katedrę Sioni z oryginałem krzyża św. Nino i relikwiami apostoła św. Tomasza. Dzień zakończymy Mszą Św. na starówce i przejażdżką autokarem wzdłuż Alei Rustawelego – reprezentacyjnym bulwarze stolicy z historyczną XIX w. zabudową, jednocześnie najdłuższą ulicą w Tbilisi rozciągającą się pomiędzy placem Wolności, a placem Rewolucji Róż. Znajduje się przy niej m.in. stary parlament, Muzeum Narodowe, jak również liczne galerie, teatry i kawiarnie. Wieczorem przejedziemy na powitalną obiadokolację do restauracji ze słynnymi tańcami gruzińskim. Powrót na nocleg do hotelu w Tbilisi.

Dzień 3: KACHETIA – BODBE, SIGHNAGHI, GURDŻAANI Po śniadaniu i Mszy Św. w kościele Św. Piotra i Pawła, przejedziemy do regionu Kachetia – do klasztoru w Bodbe i cudownego źródełka, jednego z miejsc pielgrzymkowych Gruzinów, gdzie w lokalnym monastyrze pochowane są relikwie św. Nino, patronki Gruzji. Następnie przejedziemy na zwiedzanie miejscowości Sighnaghi – jednego z głównych miast w regionie Kachetia słynącym z produkcji słynnych na cały świat wysokiej klasy win gruzińskich. Oprócz bogatych tradycji winiarskich w Sighnaghi na uwagę zasługuje malowniczo położona twierdza oraz mury miejskie uznawane za jedne z najbardziej solidnych systemów obronnych w Gruzji. Miasto znane jest ze swego przepięknego tarasowego położenia na zboczu góry, wąskich uliczek oraz okazałej twierdzy z 28 basztami. Otwiera się stąd niezapomniany widok na Dolinę Alazani. Następnie przejedziemy do Gurdżaani na obiad (wyjątkowo zamiast obiadokolacji) z daniami regionalnymi w miejscu z degustacją wina i czaczy (gruzińskiej wódki). Będzie również pokaz technologii wytwarzania wina oraz czurczcheli. Ten obiad (tzw. gruzińska supra) odbędzie się w towarzystwie Tamady wznoszącego toasty. Wieczorem powrócimy do stolicy Gruzji, nocleg.

Dzień 4: MCCHETA, UPLISCICHE, KUTAISI Po śniadaniu i Mszy Św. przejedziemy do Mcchety, dawnej stolicy Gruzji i kolebki jej chrześcijaństwa, centrum religijnego Gruzji liczącego 3000 lat. Na miejscu zobaczymy wpisany na listę UNESCO – Monastyr Dżwari (VI w.) i katedrę Sweticchoweli (XI w.), gdzie znajdują się szaty Chrystusa. Dzięki temu Mcchetę nazywają Drugą Jerozolimą. Oprócz tego znajduje się tu płaszcz proroka Eliasza i stopa apostoła Andrzeja. Następnie udamy się na zwiedzanie Uplisciche, skalnego miasta funkcjonującego już od niemal 3 tysięcy lat! Ten kompleks zabytków z czasów głębokiej starożytności znajduje się na skalistym brzegu rzeki Mtkwari, jest to największe miasto skalne na terenie Gruzji. Składa się z wielu imponujących rozmiarem systemów pomieszczeń, często rozlokowanych na kilku poziomach, połączonych korytarzami lub schodami. Następnie przejedziemy do Kutaisi – drugiego co do wielkości miasta Gruzji. Wieczorem zakwaterowanie i obiadokolacja w turystycznym hotelu/guesthousie w Kutaisi. Nocleg.

Dzień 5: KUTAISI, JASKINIA PROMETEUSZA, BATUMI Po śniadaniu udamy się na Wzgórze Świątyni Bagrati (XI w), która odgrywała wielką rolę jako ośrodek zjednoczenia Gruzji w XI stuleciu. Świątynia została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Następnie przejedziemy na zwiedzanie barwnej Jaskini Prometeusza z niesamowitymi formami skalnymi. Około południa zatrzymamy się przy bazarku, gdzie zakupić można świeże warzywa i owoce, przyprawy gruzińskie oraz sery. Następnie udamy się w kierunku Batumi, które jest dziś najsłynniejszym kurortem nadmorskim Gruzji. Powszechnie znane są tamtejsze plaże oraz jedna z najdłuższych na świecie promenada przyciągająca rzesze turystów. Podziwiać tam można także urokliwe uliczki, eleganckie kamienice, świątynie różnych wyznań i subtropikalną roślinność. Śpiewające fontanny i inne różnorodne atrakcje – wszystko to czyni miasto pełnym życia i niepowtarzalnym. Znajduje się tam stara i nowa część miasta, promenada z Wieżą Alfabetu i rzeźbą „Ali i Nino”, plac i statua Medei nawiązująca do mitu o złotym runie, a także aleja im. Marii i Lecha Kaczyńskich. Wieczorem zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 6: BATUMI Po śniadaniu zwiedzanie Ogrodu Botanicznego w Batumi, który położony jest nad samym brzegiem Morza Czarnego. Spacer pośród ponad 5 000 gatunków roślin zebranych na niemal wszystkich kontynentach pozwoli odpocząć od miejskiego zgiełku i słońca. Ścieżka dla zwiedzających wije się serpentynami, ale na zwiedzających czekają również dodatkowo płatne meleksy. Jest to jeden z największych i najbogatszych w różnorodne gatunki ogrodów botanicznych na świecie. Rośliny ułożone są strefami, jest przyroda czarnomorska, kaukaska, ale także sekcja Himalajów, rozbudowane ogrody japońskie i chińskie, a także herbaciany żywopłot. Po południu czas wolny, odpoczynek, plażowanie. Wieczorem po obiadokolacji zapraszamy na spacer promenadą nadmorską, aby zobaczyć nocne życie miasta, proponujemy wjazd kolejką gondolową „Argo”, z której roztaczają się piękne widoki na okolicę. Powrót™ na nocleg w hotelu.

Dzień 7: BATUMI Po śniadaniu czas wolny, odpoczynek, plażowanie. Po południu dla chętnych wizyta w Delfinarium (ok. 15-20 USD/osobę), które oferuje wspaniałe pokazy z delfinami w roli głównej i niezapomniane chwile dla odwiedzających. To idealna atrakcja turystyczna dla miłośników bliskiego kontaktu z naturą. Wieczorem obiadokolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 8: BORDŻOMI, TBILISI Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu, następnie udamy się do Tbilisi. Po drodze odwiedzimy Bordżomi, czyli słynne gruzińskie uzdrowisko, gdzie skosztujemy wody mineralnej ze źródła w Parku Wód Mineralnych. Poczujemy się trochę jak kuracjusze w otoczeniu wysokogórskich krajobrazów. W drodze do Tbilisi proponujemy lunch w lokalnej gruzińskiej restauracji. Wieczorem dotrzemy do hotelu w Tbilisi. Następnie udamy się na pożegnalną obiadokolację do restauracji, po której będzie krótki odpoczynek w hotelu.

Dzień 9: POWRÓT DO POLSKI – piątek 29.07.2022 Po północy wykwaterowanie z hotelu i transfer na lotnisko. Odprawa biletowo-bagażowa. Wylot z Tbilisi o godz. 04.55. Przylot do Polski o godz. 06.40. Pożegnanie z pilotem i zakończenie pielgrzymki.

CENA ZAWIERA: · przelot linią lotniczą LOT na trasie: Warszawa – Tbilisi – Warszawa, bagaż rejestrowany, bagaż podręczny, opłaty lotniskowe i paliwowe, odprawa na lotnisku · transfery autokarem na trasie pielgrzymki · 8 noclegów w hotelach 3* (pokoje 2 i 3 – osobowe z łazienkami) · wyżywienie 2 x dziennie: 7 śniadań, 7 obiadokolacji · ubezpieczenie Signal Iduna: KL (30 000 EUR), NNW 15 000 PLN), bagaż (1 000 PLN) z uwzględnieniem ryzyka chorób przewlekłych oraz Sars-Cov-1, Sars-Cov-2 z ich mutacjami · opiekę doświadczonego pilota · przedstawiony program zwiedzania · podatek VAT

CENA NIE ZAWIERA: · biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, przewodników lokalnych i innych opłat związanych z realizacją programu, słuchawek podczas zwiedzania, obligatoryjnych napiwków, programów folklorystycznych podczas obiadokolacji, obecności Tamady, przejazdów autami terenowymi, składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy (łącznie ok. 120 USD/os. – zbierane przez pilota grupy na miejscu w Gruzji, podana kwota jest orientacyjna i może ulec zmianie. W trakcie trwania sezonu ceny biletów w stępu zmieniają się dynamicznie niezależnie od Orlando Travel). · transferu autokarem z/na lotnisko w Polsce · napojów do obiadokolacji · dodatkowego ubezpieczenia kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej (w tym rezygnacji spowodowanych zachorowaniem wskutek Sars-Cov1 i Sars-Cov2) oraz przerwania imprezy turystycznej spowodowanego zachorowaniem na COVID-19 (240 PLN/os. – płatne w dniu zapisu na pielgrzymkę) · dopłaty do pokoju jednoosobowego (na życzenie klienta ok. 200 USD) · wydatków własnych i świadczeń niewymienionych w ofercie (np. testów itp.)

WAŻNE INFORMACJE:

  1. Prosimy o zabranie ważnego dokumentu tożsamości, wystarczy dowód osobisty z oznaczoną datą ważności.
  2. Zastrzegamy sobie możliwość zmiany kolejności zwiedzanych obiektów.
  3. Nie ponosimy odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany dokonane przez linie lotnicze, w tym zmiany godzin przelotów.
  4. Cena skalkulowana jest dla grupy min. 46 os.
  5. Gwarantujemy rezerwację Mszy św. na trasie zwiedzania.
  6. Wysokość składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy (ujęte w części CENA NIE ZAWIERA) z tytułu zawartej umowy o udział w imprezie turystycznej określa Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 22.12.2020 r. (poz. 2372, 2379).